Atmosféra útulné rustikální knihovny se stolem

Vzhled zabydlené rustikální knihovny
Příroda je pro mně prazáklad všeho na Zemi, mého života a představuje pro mě nekonečný zdroj inspirace a nápadů. Díky mé představivosti a velké zálibě tvořit jsem navrhl svému zákazníkovi pracovnu z tzv. neosámovaných fošen.

Strom nikdy neroste úplně rovně vzhůru, to umí jen lidmi vytvořené sloupy. Když se strom pokácí a rozřeže na fošny (prkna s větší tloušťkou), okraje fošen jsou nerovné a obsahují kůru. Po vyschnutí fošen na požadovanou vlhkost, truhlář okraje fošny většinou odřízne – tento proces se nazývá sámování.

Původní myšlenkou daného projektu bylo nahradit starý regál z dřevotřísky ucelenými řadami polic na pravoúhlých stěnách, které měly sloužit zejména na knihy, popř. pracovní dokumenty. U okna si zákazník přál pracovní stůl. Zásadními informacemi pro zpracování mého návrhu bylo: ujasnění správné hloubky polic a výškové rozmezí. Vzhledem k tomu, že knihy mají zcela odlišné rozměry, kladl jsem důraz na univerzálnost celého provedení. Dále jsem řešil požadavek na vyšší nosnost i stabilitu. Jelikož tloušťka dubových polic se pohybuje kolem 50 mm, bylo nezbytné dosáhnout vysoké pevnosti opěrných bodů. Z tohoto důvodu jsem ukotvil pevnostní závitové tyče do zdi a to pomocí chemické kotvy. Police se poté na tyče nasouvaly, čímž vznikly tzv. neviditelné trny, které vynikají velmi vysokou nosností.

Rozpracovaná knihovna

Průběh instalace - vlevo dole policové trny
Průběh instalace – vlevo dole policové trny

Součástí tohoto projektu bylo rovněž vyřešit napojení polic, a to v pravém úhlu. Použitím kování pro rozložitelný spoj se police k sobě krásně stáhly. Výsledný roh jsem ještě upravil tak, aby okrasný okraj polic na sebe pěkně navazoval. 

Rustikální vzhled polic připomíná naši sounáležitost s přírodou

5 truhlář, nábytek na míru, renovace

Do výklenku nad dveře jsem následně vyrobil polici, která je v tomto úseku hlubší, nicméně její okraj plynule navazuje na rovinu horní řady polic. Rohový stůl je vytvořen z jednolité spárovkové desky (tzv. spárovka), kterou si vyrábím vlastní ze surového vysušeného truhlářského řeziva. Spárovková deska se svými masivnějšími vlastnostmi značně převyšuje kvalitu běžně dostupných dřevěných desek. Stůl, který je spojen s předposlední řadou polic, jsem navrhl s oporou tří nohou. Tímto vzniklo plynulé pokračování stávající linie. Výřez oblouku stolu jsem provedl ručně a taktéž domodeloval i nepravidelný rustikální okraj.

Celkový pohled na pracovnu

spojení truhlář, nábytek na míru, renovace

Mám vždy dobrý pocit, když vidím spokojeného zákazníka v nově vytvořeném harmonickém prostoru. Pokud máte zájem a projekt se Vám líbí, můžete mne kontaktovat a rád se budu věnovat i Vašemu přání.


Podívejte se také na moje další práce: Výroba vybavení do rodinného domu nebo Renovace dveří na pražské Letné.

Více v referencích.

S láskou ke dřevu!