Palubková výplň dveří

Uprostřed malebné krajiny, mezi Jizerským a Krkonošským pohořím, vyrostla nádherná chalupa pro trávení příjemných chvilek odpočinku i relaxace. Chalupa má přízemí a jedno podlaží. V přízemí se nachází obývací pokoj s krbem, kuchyň, pokoj, chodba, koupelna a technické místnosti. Horní patro se skládá z  dětského pokoje, ložnice, koupelny a toalety. Během zimních měsíců vznikalo vnitřní vybavení, které bylo na jaře z velké části připraveno k instalaci.

Výrobu vybavení do interiéru jsem začal deseti dveřmi s obložkovými zárubněmi. Křídla dveří z borovice se skládají z rámové konstrukce a „palubkových“ výplní. Každou palubku jsem vyrobil z truhlářského řeziva ( fošen borovice). Palubky s vloženým perem jsou k sobě lepeny a vsazeny do drážky v rámu, čímž je zajištěna pevnost a odolnost celé výplně. Ta zároveň slouží i jako opora pro rám dveří v případě nežádoucího pohybu dřeva do stran. Montáž zárubní i křídel, včetně zámků a kování jsem provedl svépomocí. Povrch dřeva jsem ošetřil olejovým mořidlem tak, aby byla zvýrazněna kresba a struktura dřeva. Následně jsem aplikoval speciální transparentní olej na dveře. Díky kterému jsou dveře chráněny před nežádoucími vlivy. (voda, mechanické opotřebování.

Interiérové dveře vyráběné na zakázku

Palubkové dveře do místnosti 2

Novostavba vytváří dokonalý prostor pro kreativitu či využití inspirací, ať už z pohledu stavebně-technického řešení nebo celkové atmosféry vznikajícího domova. Strukturu jasanového dřeva, až výtvarně působící,  jsem v domě využil pro výrobu vnitřních dřevěných schodů. Do tohoto domu jsem navrhl schody sedlového typu.  Zamezil jsem tak vzniku podesty, která by se do daného projektu nehodila, z tohoto důvodu je také poslední schod prodloužením podlahy v patře.  Skryté bočnice ukotvené do zdi z obou stran, tvoří dokonalou podporu schodů a mají vysokou nosnost. Za značně praktický prvek schodiště můžeme považovat i tzv. podstupně. Povrch schodů je hladký, opatřený transparentním tvrdým voskovým olejem, který vysoce odolává mechanickým vlivům a zároveň dřevo prokresluje.

Točité schodiště z jasanu

Shodiste pohled spodni truhlář, nábytek na míru, renovace

Kuchyňská linka s borovicovými dvířky v „palubkovém“ stylu

Kuchyně celková fotka

Největší a současně nejsvětlejší místnost domu, která se nachází v přízemí, byla určena jako obývací pokoj, spojený s kuchyňskou linkou v délce 4m. Do linky jsem zakomponoval všechny základní spotřebiče (lednici, indukční varnou desku, vestavěnou troubu i myčku). Zákazník si přál oddělit lednici dřevěnou stěnou. V horní skříňce jsou umístěny police a digestoř s odtahovou trubkou, zakrytou demontovatelným poklopem. Po stranách digestoře jsou rozmístěné volné poličky na odkládání nádobí a jiných předmětů. Kuchyňská linka je zakončena „palubkovým“ obkladem. Veškeré pohledové části tvoří borovicové dřevo. Tím si kuchyň  zachovává jednotný vzhled, který koresponduje s interiérovými dveřmi. Pro pracovní desku zákazník zvolil tzv. polaminovanou dřevotřísku, která je v dnešní době k tomuto účelu obvyklým a cenově dostupným materiálem. Dřevěná dvířka kuchyně jsem ošetřil tvrdým voskovým olejem s bílým pigmentem. Olej jsem nanášel tak, aby se bílý pigment zachytil jen na části povrchu, avšak rovnoměrně. Tímto způsobem vznikne polotransparentní vzhled: „nádech bílé“. Popsaná technologie byla použita na přání zákazníka. Pokud jste zvědaví a přejete si vidět Váš kus nábytku během jeho realizace, rádi Vám po domluvě proces výroby v dílně ukážeme. 

Ošetření stropních trámů 

Stropní trámy

Pro celkové sladění interiéru si zákazník přál obrousit a ošetřit podhledové stropní trámy v přízemí domu, a to v odstínu interiérových dveří. Část trámů zasahovala i do koupelny, kde bylo nutné trámy nejdříve důkladně natřít impregnačním nátěrem, kvůli vysoké vlhkosti v místnosti. Po obroušení následovalo nanesení olejového mořidla. Po zaschnutí jsem provedl „uzavření povrchu dřeva“ transparentním tvrdým voskovým olejem. Vnitřní zařízení prostoru po ukončení prací působí velmi útulně!

Podívejte se také na moje další práce. Více v referencích.

Například na to jak jsem vyráběl dubovou pracovnu v Praze Lipenci.

S láskou ke dřevu!