Tak to je ona… 

…modřínová manželská postel, kterou jsem vyrobil na míru. Na začátku mi zákazník sdělil základní představu o výrobku (rozměry, design, preferenci materiálu i požadovanou funkčnost). Tuto vizi jsem poté uchopil, přepracoval do reálných kontur a nakonec postupnou a vytrvalou prací vykřesal ze dřeva i jejího ducha. Takto vznikl unikátní kus nábytku, který se stal dominantou manželské ložnice.

Originální zpracování – prohnutá pelest (zadní čelo postele)

Zadní pelest postele přiblížení

Prohnutí bylo vyříznuto a následně vybroušeno. Nejedná se tedy o technologii ohýbání dřeva. Celou pelest postele tvoří rámová konstrukce. Na výplň jsem v tomto případě použil modřín, a to s krásnou a výraznou kresbou. Oblouk poté vznikl velmi pečlivým vybrušováním celé výplně . Středem postele vede silný masivní trám, který zajišťuje dokonalou podporu pro rošty a stabilitu při pohybu na posteli nebo pokud je třeba vyšší nosnost. To také dokazuje jeho rozměr 10×10 cm.

Velkou praktickou výhodou postele je, že se dá složit a znovu sestavit. Díky snadnému stěhování zůstane vždy součástí vašeho domova. Do bočnic a nohou postele jsem zafrézoval speciální kování skryté uvnitř dřeva. Tento typ kování, vyrobený světově proslulou značkou, se vyznačuje výraznou kvalitou, a tudíž dlouhou životností konstrukčního spoje. Pro realizaci unikátní technologie kolíkového spoje a spoje na rozložitelné svorníky firma vyvinula jedinečné ruční elektrické nářadí, které má dnes nezastupitelnou úlohu při spojování dřeva.

Vytvořený spoj je těsný, pevný a odolný. Lišty pro rošt jsem z vnitřní strany postele nalepil k bočnici. Jednoduchou montáž i demontáž postele umožňují na bočnici vyfrézované otvory. Jelikož se všechny spoje i otvory nachází pod roštem postele nebo pod matrací, vizuálně vás nic neruší.

Detail na spoj postele
Detail na spoj postele

Dřevo jsem ošetřil a napustil tvrdým voskovým olejem bez barevného odstínu. Tento speciální olej krásně vykreslí kresbu dřeva a zároveň jej ochrání před působením vlhka a vody. Jedná se o přírodní směs s atestací na potraviny, která je ekologická a zdravotně nezávadná. Na pohmat je dřevo hladké.

Podívejte se také na další moje práce. Například Renovace dveří na pražské Letné nebo Výroba skříňového nábytku do bytu v Praze Hloubětíně.

S láskou ke dřevu!

Více v referencích.